wtorek, 13 grudnia 2016

Gdzie szukać pomocy będąc krecikiem? #wsparcie #hajs #kulturaisport

   Niedawno doświadczyłem czegoś niezwykłego, czego mogę życzyć każdemu początkującemu blogerowi. Napisała do mnie Czytelniczka, nie będąca ze mną w żaden sposób powiązana wcześniejszą znajomością. Po raz kolejny poczułem, że to co robię ma jakiś głębszy sens, dlatego dzisiejszy wpis dedykuje właśnie jej, dziękując zarazem za inspirację do napisania kilku nadchodzących artykułów.


   Gdzie szukać pomocy będąc krecikiem?

   Istnieje mnóstwo instytucji, fundacji i stowarzyszeń udzielających wsparcia osobom niepełnosprawnym wzrokowo. Do tej pory nie wspominałem specjalnie o tych działalnościach, bo są one dla mnie czymś zwyczajnym. Nie byłem świadomy tego, jak duży wpływ na mój rozwój, miało korzystanie z ich usług. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami tą wiedza, abyście wiedzieli, gdzie możecie szukać wsparcia specjalistów, dofinansowania na sprzęty, czy rozwoju kulturalnego i sportowego z odpowiednimi przystosowaniami.

   Polski Związek Niewidomych (PZN)

   Od tego warto by zacząć! Samorządowa organizacja, której sama strona internetowa może pomóc osobie niepełnosprawnej wzrokowo, odnaleźć się w prawdopodobnie, zupełnie nowej rzeczywistości. Działa ona w całej Polsce i przez to jest też bardzo popularna. Mimo to, wielu nie ma pojęcia jak duże jest jej działanie:
1. 
         Wsparcie specjalistyczne oraz organizacja projektów, które aktywizują osoby słabo widzące i niewidome do życia społecznego, kulturalnego a także ZAWODOWEGO!

Sam brałem udział w takim projekcie, który trwał aż dwa lata i polegał ona na licznych szkoleniach aktywizujących zawodowo, jak również oferował wsparcie psychologa, darmowe pomoce optyczne, wyjścia na różne wydarzenia kulturalne, jak również darmowe kursy językowe.

   Aktualnie w Warszawie trwają zapis na jeden z takich projektów. Podrzucam Wam link:

2.    Biblioteka dla osób niewidomych

   PZN ma także swoje biblioteki, posiadające liczne zbiory tekstów w wersji audio, których nie znajdziecie w żadnym sklepie, jak również posiada książki w wersji brille’owskiej, a także w formie e-booka. Nie musicie przejmować się brakiem sprzętu, który Wam to odczyta, bo to też możecie tam wypożyczyć.


   Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PEFRON)

   Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o pieniądze! To w ramach projektów PEFRON-u możecie zdobyć dofinansowanie na sprzęt taki, jak komputer, drukarka, maszyna brille’owska, powiększalnik itp. Itd. Pokrywacie jedynie mały procent kosztów zakupu sprzętu jaki wybraliście. Musicie oczywiście obserwować, kiedy jakie projekty trwają, do kiedy są terminy składania wniosków, później pozostaje kwestia papierologi, wyboru potrzebnych urządzeń i gotowe!


   Stowarzyszenie CROSS

    Imprezy oraz zajęcia sportowe, szkolenie, projekty zmuszające do ruszenia tyłka z kanapy! W skrócie o tej organizacji.

   Chodząc do szkoły średniej i jeszcze gimnazjum brałem udział w projektach obejmujących naukę języka angielskiego oraz wyjazd letni na obóz językowo- sportowy. Moi koledzy dzięki tym działaniom zrobili certyfikaty językowe. Dodatkowo w ramach tego stowarzyszenia przeżyłem swoją przygodę z wioślarstwem- finalnie należałem do kadry narodowej. Aktualnie uczęszczam na zajęcia z tańca towarzyskiego. To co najważniejsze, te wszystkie działania są kierowane do krecików, a wiec śmiało możecie brać w nich udział! Nic nie płacicie…. No, chyba że składki, ale to nic w porównaniu do tego, jakie korzyści Wam to przyniesie ;)

   Fundacja Kultury Bez Barier

   Działająca zarówno dla osób z problemami wzroku jak i słuchu. Całoroczne wydarzenia kulturalne: pokazy filmowe, zwiedzanie wystaw, spotkania z wielkimi ludźmi. Działa na coraz większą skale w większych miastach w Polsce. Organizuje „Tygodnie Kultury Bez Barier”, czyli intensywne działania wymienione powyżej. Warta uwagi, bo stara się aby jej działania dotyczyły tego co na topie. Dostosowuje filmy będące aktualnie w kinach! Nie wszystkie, ale jednak ;)   To co Wam napisałem, to zaledwie część informacji o możliwościach powyższych jednostek. Mam nadzieję, że pomogą one Wam w życiu i z niecierpliwie czekam na Wasze propozycje organizacji dedykowanych krecikom, które znacie i polecacie ;)


   Do następnego!    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz